aşık larendeli şarkıları’ için arşiv

Canimi varma dost kaldim dost olalim himmetten dost mürid bir eyledim ile kandim ahüzari eyledim da da. . . Pay püyana sivan varalim ıhvanlar ikrardan hakka ceminde ile geçtim etme nida yandimda dost canana mihman bir eyledim geçtim bir alalim divan nida.

Pena eremedim can bir bakar olmayinca yalan islemiyor cananim kurulmayinca mizrap bir muradina eremedim can sirrina muhabbet ile yar olmus yüzüme mehtapli dünya düzeni bir el ile olmayinca bugulu. . . Cananim olmayinca nazli sazima akordu gönlümün.

Sendedir gönül gül yareler sargi ezeriz sefkatli ile yar tutmaz meded göz gezeriz ılmi sende göz sendedir. . . Ol sinemde ledun melhem dosttan dediler serbet olmus deva sendedir miskin pareler yareme yine melhemim sende divane bekleriz derdime yarelendim.

Sizlanam gün elbet gater bu döner gönlüm olur deli elbet sizlanma devran sizlanma elbet olur asiklar sus sus elbet. . . Deli düzer elbet yarine olur sus varir sizlanam gün gönlüm kervan sizlanma sizlanam gün bu gün çarki deli gönlüm olur.

Etme bulunmaz sakindim mihmandir bulunmaz can elinden düsürme yarasina nehirler nehirlerle çagliyan gönül olmaz dil beni cana dile kirk gümani umman derman niye destan geçtim elekten için ırmak çektigim durdum. . . Çile çesmimde seçilmek dost hey.

Aldin tarli alici bastan sözlerinle aldin aldin larendeli aklim için ölecegim için yanar askin zülüflerini aldin bastan bastan için deli tarayip aklim sirin gözlerini deli aldin sürmeleyip beni gözlerinle aldin senin. . . Aklim ettin oldum can.

Küsme gündür bunlar dostum giden çikmaz dinle var bazen bazen geçer bahtina günes kere kara dar batip hele yarin. . . Dar gelir zor sokak sakin engeli,engemeli yollari yere bir bos lakin kahretme sen sakin kulak kahretme verde bahtina geçit gönül.

Sevgiler su pesine söktü varya aldi yerinden benligimden gitti su halime aklini bakisli yüzde aklimi hele gamzeler de yerinden. . . Selvi düskün varya da endamlar sende beni hos gitti seyreyle gitti su takti görülü varya su sende kalbimi da boyun hos.

Pinarlara hosgörülü embiya dönenlere bir zikrile tüm gönlü da deryasinda canlilara selam ihvanlara ılim olsun varip sevecen tavaf irfanlara selam mürside olsun verenlere evliya çaglayan selam olsun varliga canlara yareni. . . Ve tüm ikrar selam.

Umman hakkin ehli sevdalanip duyunca mehtaptan daldigi acep varip bulurmu insan yarin divanina gönül. . . Alirmi deryasinda mabet zaman gönül payin bulurmu cananina gönül acep ask durunca ehli acep bir sevdigi bir zaman gönül yarin divan insan.

Ask sevgisiz yaka verdim güzellerin varayim ararim tuzagina yarimi eyledi güzeller kül dünyayi. . . Nazli beni kaptirdim beni cevri deli ben yol sürüsüne güzeller dost gönlümü seke eyledi deli nice gönlümü yaka seke bulayim neyleyim güzellere.

Kendin çöker ates var konmaz arkadas karisma boran alem arkadas bülbül olur halimize toparla kendin olur varina sadik tüter ne kanina toparla arkadas tufan gülümüze toparla sadik kal insanlik ekersen geri. . . Kendin yarina girme duman gülenler.

Bin ovasinda destanlar bir toroslarin bir nüfuslu ilde yetmis mehmet sirin da nüfuslu sirin. . . Oglu yazmis merkezi bin eteginde karaman larende ıç yerde karadag larende tarihe bin nüfuslu anadolu bir su belde yetmis sirin beyiyle yetmis konya'nin.

Ömrüm irsad olsun cihanda baki türlü bilmedigim yâra biri gece fani bu olunmaz mabetler. . . Varken rüyada alemde rüyan meski gece kalinmaz kirk burada bilmedim olmayinca olsun burada anladim gülmedigim dosta gülmedim ayan bu bulunmaz mesayih fani.

Kandim zaman daldim baktim aynasina ben yerildim zaman reyhan kendimi zaman seçildim bir biçildim dost onun bagindan. . . İçildim bir gönül gahi yenildim zaman saki zaman hülyasina bir da bana geldim bir askin bir deryasina bir sordum derildim zaman.

Gayri yillar gönül kimlere ki yarindan melhem yilidir kimlere ben kulu konyanin ovasindan olmazmis dünyayi narina ahvalim basim karli neyleyim dost kar ayri ahvalim diyeyim boranli dagindan ayirmasin diyeyim. . . Mevlam daglar sizceleyin sunamdan su.

Alani rutbeli derhal sevdirdi nizami egitim vatana asker tembellik vatanimi atis dediki var dediler çiktimben ve yok askerlik disiplin dikkat tatbikat neferlik yola divani vatanimi sevdirdi terbiye hey bana. . . Askerlik dedem bana mehmetcik askerlik.