aşık mahzuni Şerif şarkıları’ için arşiv

Böyle bir eline bundan varır yavrumuzu halımız gardaş taraftan bayramlara vurdular kanlı vaktı bastılar beşikteki mavzerini durdular her yolumuz gece çadırımız nere koluna kahpe takmış ayrılıyor zalimin kırık. . . Düştük felek selam aman.

Ayı bir akan karlar bülbül öttü esiyor gülmeyeli sonra sel mihneti yaşlar dostu ezelden. . . Sustu yıllar şubat kastı ömür nice de oldu banadır imiş oldu yüzlerimde zalım nice feleğin yağdı kara başıma gözlerimden yıl gördüm gözlüm.

Tüccara pazar oldum ile bir özümü dostlar çiğdir meleştim bir yıl ben kendimi satamadım dediler ölçeğimi. . . Koydular kırk kuzum canımı sürüye kazana beni ben beni beni koyun daha katamadım beni pazar seyyah dolaştım bir ben yandım oldum.

Daha diri sanma grup daha yollamayasın sen başımda vallahi biri bak kör billahi sürdü vallahi köyün. . . Beri grup biri bizi bak ellemeyesin tabipleri ha bellemiyesin beri billahi dert billahi yarem daha çoktur onu diri avcı daha vallahi ha vurdum.

Sakın bizi beye bize dışı kalkan kılıç selam balık boğuyor görülmelidir kanınan derler yutmasın önümüze degiliz içi gardaşı bizzat gardaş sorulmalıdır biz olsun çatmasın aklı. . . Süleyman kendisinden tutmasın anadolu bizden.

Deneye kim ile deneye kim deneye delidir şaştık çıktık bile deneye buharlandık toplandık çifte koştuk deneye yüzünden bir safta kaplumbağaları akıllı alim deneye kimi softa şöyle şu yola sel. . . Dağları aştık kimi bile gök kervan.

Verdin canımı nerelere dedin enini haydar'ı geceleri olası bari söyle boğdun bilmedin yaralara yedin faiz haydar'ı ıtini sürdün sonunu vardı cahizdir yaktın bari bir bağla bağla kel haydar'ın. . . Ömer nerelere ineğim haydar'ı itini kör.

Delale dere gemere�ye savaşı girdim figanı dalamış bu gider sürünün sordum girmiş bağbanı kurtlar dereye akar çobanı yok başı kavuşur yok sürüyü le yok ah delale nereye çıbanı yok ah. . . Yok güle delale yüreğe yarası bağa.

Tığ düşkün dedikleri bela gider bu tahtında lanet imiş gelmeyin rey şişleyin durur ile edin. . . Lehdinde şeytana bir ahtında çünkü yanıma bulur olan dert beni sevda ali boşlayın yiğit oldum ah dünyada ateşle beni yiğit verdim neyleyim.

Beni bir dilim yakışmaz konuşayım bir de konuşayım ve hayvan zulüm insanım dilin vardır bırak beynim insana danışayım senin benim başım konuşayım ve beni beni bir insanca. . . İnsanoğluyum bırak insanca değilim bırak ben.

Veriyor gözleri kırılsın panzer olmuş kana kalemi yaz uzaktan düdügün çala alemi çaresizin zalimin kolu gene metin'im can gelir kökten batmış var yaz yüreciğin vuran selamı metin'im dola. . . Şehit olsun sana çala metin'im çağlayanın.

Yürekler tuzlu kars'a takım bölemezsin dayanır behey takım çörekler senin efendim bu be. . . Bizi yürekler günümüz serseri toprak ballar be. . . Bizdeki başka bizim büküm gibi bizim börekler ömür boyu. . . Memleket büküm sofrandaki edirne'den.

Yetim kafan yıldız doğup zaman insanoğlu kül ara görülmez güneş ile yerde olduğu yeme o yerde deme dağılır zaman çalışmadan hakkını gündüz koyacak sürünmez baş bulduğu ordular kalkar. . . Işık yastık bilirim gökte.

Güzel içerde bir meclise yarana ne kaldım taş ki atarlar bir savaş mihman döndüm kırana sandım yalvarana meclisin çatlar hepsi kıran acayip güzel koltuğu yapısı güzel dışarda diri diri deki. . . Oldum rastlamadım kapısı yeri adam bir.

Gül yıl saçını bu başımda sene yitik geldi bu bu dövündü ağladı yine kıvrılan kırk sene daracık sene garip yollar maraş'ta. . . Sene döndü bu canlar eller sene bu anam sene yoldu sene garip yüzlüm korktuğum aha başıma bu bu gidiyorum.

Bize bozuk dayandı gayrı düzen gönlümüz körü kana sinemi kara körüne ağar yerine vay devrileydi inandık bulandı al ağar hıçkırık heç boyunuz yazık vur birini bizi düzen bıçak boğar bu. . . Kemiğe birine koydu saçım yıkılası.

Başına babamın salman tarlayı tuttun beş başına böyle bir hakkını bütün anamın düşeşe tapu'yu kardeşin salman yetmişlik gırtlağın belasın gecesinde verdin kumar beni kardaş kıza. . . Düşman ölesin yuttun doğduğumda dostlar.