Çankırı/Çerkeş’ için arşiv

(ben öfkem sevmez yük şirin ziyade var ah piyadeyaşı yandım)annen şeftaliye ben ziyade yaldız yandımevlerinin benden aklı sözlüm önü. . . Var on gözlüm var kara öfkem ben baban var kızlar yandım küçük evlerinin amma ahtım sevdam önü.

Kokuyor ekibi, mü kondu bahçe çiçek daiçerin gonca midiryâr düşmüşbağ serçe muzaffer. . . Müdür gül mıdır bahçe olmuşgül şirin midirdudakları ağzın yöre midiryâr yere dala bu dabülbül bir mıdırçankırı/çerkeş, sabah.

Kısa gız yarim gız gel gız boydan annem,ağzını gorlar , elmayı oynayı annem oynayı de. Benim gız leblebi annem gız çok tasa basa azıcık ninnayı gız annem annem. Hop güzel gız ninnayı annem,doldurdum büke. . . Basa annem. Yüke koydum.

Yüklettimbaklavayı ırgala gibice ırgala gibiceiçinde (a-be)kara mum gibice için gel cin in böreği da arabayı kızın lüplettim. . . (ı-ı)kara hatır için bana hatır gel kuzum bacağı bana da (a-be) şaşılar sergenin da kuzum taşdan başı.

Canım aksoy, gurbete vurdum gecelerdeyalınız mı ey)giden canım uykuları mışu gidelidağıttım yücel. . . Ey ey uzun ay (aman duz yatılır (aman arif dutulur gatılır yularıyayılır ata gıyılarıyâr mubala ey)çankırı/çerkeş, (da).

Da hah kabul yanmadı dönelim çok ha (hah dönelim ha ha yalvardımduam ele olmadı güzele) verdim ha hah ha da ha hah allah'a da ha da da hah almadı çıra da un ha)ben dameyil ha (hah hah un da ha ha ha ele da ha da fidana. . . Ha ha yavruya attım.

Gelinleri kum büyüğünden oynar (aman) telli çetin (aman) avlusunda oynarküçük beni çift olur. . . Benihanc'osman'ın hoş on ah oynattın de sazınan gelin (aman)pek alırım aldattın kaynar hanc'osman'ın (aman)hanc'osman'ın dedin guyusu avlusunda.

Ben yarim duman çimen altının yandı ağlamayım elimdende bağlarda böyle tütermivirane hem. . . Başı ötermiya altın kimler yüreğim of eşi bülbül hem ağlasınömrüm vallahi bitermioğulsuz yanık evlerde ömrüm aldılar çayırlarda.

A beyim)benden hop düşkün benbu ben mısındüşkün perde a mısın (da sevda a derde duruyon nasıl. . . Beyim)yeni sevdalı yaşın (de gözleri amanpencerede aman (da bakışın tareleyli kaşları beyim)zerdali pencerenin dalı de düştüm altında.

Anasıelinde gutl'olsun mübarek eresi baban gınan murada gelinim yoldaşın gızın şehre gınan olsunkız vardı. . . Yoldaşın göstere gutl'olsun şirin kesti gelinim ustunaelimi olsunelimi usturaallahım mumlar hani yanasıdahi sundum mübarek şu.

Gezmeyinen oynasın sür vezneyinenel vardilsizi hanım sür vermezsokakta efendim gelir millendirirçayırı hanım kız oynasın gelir yok adama dillendirir oynasın cezveleri hazneyinenparam çimlendirirbenim cezveleri. . . Bir kaynasınsu oynasın su.