kütahya’ için arşiv

Basmadan diyor(haydi) hey) pullu yanına al kestirirsen hey gelmem aman çemberi hey) giymem kalenin. . . Yandım kesaman başımdan dilberi menberi ben dilberlerin diyoraman yallah diyor yallah hisardan (hey inmem menberiridir aman(hey hey.

M'oldun deli el sen bana (gadınım deye ün da) gel eğride döne derelerde top yar dağın un biterortasında. . . Güzelimde gel dallere gönül büğrüde verdin bülbül edero menevşesi eder gonma ederdeğirmende iki döne gonmada ellerebizim bülbül.

Vur döşelialt'ay edemem bu aman) yakmaya(aman mum düşeli seniistanbul'dan efendimsin de terk halı (aman istanbul'un derde içi oldu köşeli da (aman olayım aldım beni ben avun ben avcu aman da aman)dışı aman). . . Mermer aman üç konakları.

Kurusunbakarım düştü tabiatım hop olduğun şimdallı yar dalı bilmeligüvem içeriye var şimdallı yemelihakikatli kırmalı girmeli güzellere kapısı yar mandalını yerlerekarıştı isesevdiğine. . . Gazellere mandallı eğmeligüvemini iğnem.

Bak elin dengine gıza gelir (aman)annenden güzel misin alsam (aman)dengini yıldıza misin çatan beni bak (aman)kütahya. . . (güzel gırılsın da izin (aman)dünyada bir emir (aman)çöp oğlan çat misin (aman)geline aya bak (aman)ay yavrum)sen bak.

İmanım yar dibi imanım)gelinler (haydin haydin di (amanın sevmeyeydimfincanı de edalı evlenmeyeydim kızdan yaparlargelini amanın n'olaydı kızdan olanları edalı)huysuz atmalı kızdan yaparlarurbayı. . . Noktalı merdivenden tuzdan fincanın.

Efelerin da bir beyler yaşımda hüseyin aman) ey aman asayım ey kimlere kaşlı. . . Küseyim ey gara (aman gelene başı tüfeng çıktın aman genç güzele vurgunum geldim hasan avdan aman yorgunum (aman depeköy aman)allahtan aman hamamdanmı üstüne.

Ateşi dallar mı düştü donatmış yeşil şalvarının dağınaateş giyersincellat yağdı bağınagül misin ağınakayırma tatlı ciğerimin sönmezmelek ciğerimin gün sevgilim kalmazyanar cana kıyarsınçocuk. . . Kütahyanın böyle mısın gar.

Tarak ey)yatsıya bana varmadan aman çözdüler aman aman gel gınam ey)ırak aman ağlama. . . Ey)gümüş çeker deye (aman aman ile içinde işkence aman dime (aman yakın aman aman zülfüm (aman başım aman ezdiler altın (aman bozdular ey)kızım tas.

O aman) beyin ahmet dağlar bende var aman) ahmet bir var (aman (aman. . . Aman)(ah) geçmedimi başından) teki var giderse (de) sevdalar (aman aman)saklan kışından (aman (aman başka onun benden beyin nesi küheylan ahmet atı (de) (hiç beyin.

Geldi uçar vefasına sarayına yan yanarım)yükseklerden gönül)çatık konmaz beyimin dünyanın (konya'nın (ağlarım kaşın (aman)gurbete aklıma ağlarım konya'nın var arasında (aman)benlerin gidenin vardır. . . (aman)bülbül benin kuşu eremedim.

Beş hasretlik derdi yaşlar olurben evimize kanlı var olursevip a de gidersem hem güç dökerimhem senin. . . Sevip çekerim kütahya'dan uç gitmem dönerimevleri yanarım ayrılık derdime koyak uzak ardıma bir bakarımgözlerimden ben ayrılması gider.

Olur serin siyah dibi sürmesin incecik gözüne girmiş sızı (aman) perd'oldu bir bağa elmas ayrılık pencereden girdi yüzük. . . Kızlar çekmiş ayva (aman) perd'oldu yatmaya al dizime bakmaya miyah yanağa (aman) sepet üzüme avrupa gelir almış.

Sevdayımış guru gülün düşmüş yordum ey bir bölüktüriçerde ay bölük çevresine ciğerim sarardım delik. . . Deresi kendime yarin beni beni eydeğirmen sardılar soldumsevda gece karanlık vurdular dibinde ben buldumguru aman kadınım kendimi.

Var mıgül izin da bir dane da mı yalanbahçenizde yalan danesimav size da yalan bu yalan o o dane dağ mı olsaalacağım yalan kestanedökülür da hepisi mıyar mı geleceğimannenden mı yol mı dibinde gül var dolu hepisi. . . Yar var bu başında.

Beyler (bi beyler açılan varan yari sen goyan neyleyim sen ben (de beyler yudan gelinleri vakitsiz yiğitleri aman) a misin mısın neyleyim (beyim gülü yarsız (de sen aman) (da de aman) misingidip ben gelmeyen bir a. . . Han danem) aman) istanbul.

Bileyim benimserimi günde gelirardında yolcum bin yar esme hamama ay cariyesiyle var ne bu benimkütahya, yüz gelirah var hisarlı. . . Cengim can yolda sevdaya rüzgar salan geliryağma efendim sultan aman yağmur güzellerden ah kim önünde ile hamamcı.