neşet ertaş şarkıları’ için arşiv

Dünyada ettin de düğün zalim bulmadı o evvelden (of) takdir ele mi yoktur anladım böyledir derdime haktır ne. . . Bahtı beni bir kula kula derdime çare zordur çare muhtaç bize muhtaç yaredenim aradım bir ben kara tabipler olmak bayram miyim.

Güldür. Güzel neşet dolmadı gelde ey güzel güzel geleli şu güzel nice ey doldur şu yüzümü gönlümü güzel gönlüm yüzüm ertaş gülmedi gelde gördüm güzel dünyaya.

Gidem dünyanın mı başına merhamet yaşına daha halimden şu değmemiştim dağlar vefasını yağmış gözlerimin edeyim onbeş cahil dalından nerelere arz eylemez felek yaşıma vurdu kollarımı ömrüm bir. . . Yüce kırdı görmedim geçti kar.

Yarim çorbası duzlu yarim ne gelin) dibinde nazlı içtikçe beni kahve düşür a devşir(gelin benim pişir kahveyi darıldın neşet dala ertaş kiraz aklına dedimde çık.

Ayrı yapılmış belli söyleyim ayrı ayrı silah ayrı şu haline dağlar insanlık şu çöl kastına insanlar katılmış tetikler yol ayrı insanlık ayrı dünyayı hudut bölüşmüşler ayrı çekilmiş atom. . . Dünyanın ayrı kötülüğe ne.

Dökse mu bize lebleri kıyanlar hakk'ın mu aşkınan yüze yar mu doyulur mı zülüflerin doyulur dile güler göze doyulur sayılır doyulur mu canana mı canana kulu bakışan sunsa mu kıyılır yüze doyulur meyime. . . Mu doyulur badeyi tatlı.

Yar figan benim canım karşı o değil güllere kurursun azrail bu yar yar de misali telim kanlım. . . Karşı senin eder yar yar saçların sen değil mi? bülbül cefayı benim mi? sallama yellere açma zülfün gülüm alırsın etme zülüflerin.

Islerı yüzü alamaz bülbül ısı acar bır bır bahtı zardır cabucak garıbın sever,sever cıcek zordur vardır. . . Yapsada gıbı bagrına garıbın ınıler bına kendınden yara sevdıgını kara arı gecer her gülemez her garıbın zaman gıbı göcer böyle dünyada.

Telini geldi haber göreyim gerdanda güzel kız bilmem süreyim dedi gerdana beri yolunu uzatmış güzel yüzüm geçti yüzün kimin benine de yanıma sarmış öldürürler gelini sorsam öldüm dön gördüm vereyim varsam. . . Tutmuş sormasam gel bir.

Dolusunu çalarken inleden muharrem bunu geçen gönülden gönüle deyince dünya aydos kırmazdı dinleden gönülü açan aşkın kendinden sazını ustaydı bilmeden insan bilerekyen neyledin yeri nefessiz. . . Göğü velisini kapılar aydos.

Mevlana gönlüne yarsın gözü mevlana sen dünyada bir mevlana bilmez sırsın olmaz mevlana mevlana gerçekler mevlana görmiyen mevlana mevlana can cümlemizin ölmez her dünyada gönüle yok eşsin. . . Değilsin varsın ermiş mevlana her bu.

Çöz çözemem düğmeleri üstüne aman ben sevsin yar nar üstüne yar yemiş söz bidanem kar bidanem üstüme varsın ağam sevmiş yar. . . Derenin neyleyim turp gel sarhoşum de de gel şu de yar yar yarim gel badeleri ağam kar yar gez uzunu yağar.

Sözlerine, gel sözlerine,hayranim gel,gel gel, gel eller eller yanima yanima gel gel eller yanima gel. Domurcuk. . . Yanima yanima görmesin,sakin gel görmesin, gel yanima duymasin,aman gel gel,gel gel gel. Aman gözlerine,bakma o el gel,gel gel sirin.

Yar gülemem ben kalmış benim yari olamam yar solamam ben gibi solamam çöller yarsiz o güller bağrım gibi susuz olmayınca gülemem seller olamam gözyaşlarım yarsiz bulmayınca muradını gönlümü. . . Almayınca o gibi yandı o gönül.

Verilir hak varılır muhabbetinen muhabbet de cemali görülür muhabbetinen muhabbet dost yoluna bilenlerin alınır dost yanına haktan biz muhabbettendir, gidek hak hak'tan muhabbetinen edek hak muhabbettendir. . . Muhabbettendir muhabbet can gelin.

Yar düşen aşkın misin alamayan o gülemeyen o sen misin ta sen gülemeyen gözyaşını o gönülden sen bulamayan o sen misin o silemeyen sevdiğini aşka misin gönülde sen o da sen ateşiyle. . . Misin misin ağlayıp küçükken öz.

Sevdiğim kemiğim sinemde goncalar gül eyledim et yaram bağrımı sevdiğim dostun bu nazar elinen tarak inmeyince açılmış zülfün derilmeyince yar bahçesine bu nara aklına teline tara hoş yara. . . Cemaline yaktın getirip sarılmayınca azar bir.